Ustawienia wideo – co wybrać?

ustawienia wideo

Ustawienia wideo – co wybrać?

HD, FHD, 25 czy 50fps? – jak się nie pogubić w ustawieniach wideo i wybrać najlepsze?

 

 

Rozdzielczość

 

Zacznę od rozdzielczości – określa wielkość i proporcje obrazu.

Najczęściej spotykane parametry to:

HD – 1280 x 720 (pikseli) – oznaczane jako 720

FHD – 1920 x 1080 (pikseli) – oznaczane jako 1080

Są też rozdzielczości niższe, np. SD, i wyższe, np. 4K. Jednak do najpopularniejszych zastosowań internetowych pierwsza to zbyt niska jakość, a druga – zbyt wysoka.

W swoim telefonie, aparacie, czy kamerze (wejdź w ustawienia lub sprawdź w instrukcji) możesz mieć możliwość nagrywania tylko w jednej – np. HD, ale możesz też mieć do wyboru kilka. Którą więc wtedy wybrać?

Po pierwsze – zastanów się, co chcesz nagrać, jak pojemną masz pamięć i jak wydajny komputer, na którym ewentualnie będziesz obrabiać swoje wideo? Bo im wyższa rozdzielczość, tym więcej pamięci zajmują pliki i tym bardziej obciążają komputer w czasie obróbki. Niewiele ci da jakość 4K, jeśli Twój komputer nie poradzi sobie z jej obróbką.

Po drugie – gdzie chcesz publikować swoje wideo? Do wielu zastosowań internetowych (np. wideoposty na Facebook) wystarczy HD (Facebook zbyt dobrą jakość wręcza czasem mocno “tnie”), ale już film wizerunkowy, który umieścisz na stronie internetowej, powinien być w FHD.

Po trzecie – co zamierzasz zrobić ze swoim wideo podczas montażu? Jeśli np. przewidujesz kadrowanie, to najlepiej nagrać wideo w wyższej rozdzielczości, a potem przycinać i skalować do mniejszego rozmiaru.

Podczas obróbki wideo możesz też spotkać się z wieloma niestandardowymi ustawieniami, albo mieć potrzebę ustawienia własnych parametrów – na przykład instagramowy kwadrat (np. 640×640) lub facebokowy cover (820×315). Wtedy klipy wideo nagrane w HD lub FHD podczas obróbki dopasowujesz do ustawionego przez siebie rozmiaru w programie montażowym.

 

Klatkaż

 

Klatkaż to drugi istotny parametr. Oznaczany jest najczęściej jako FPS (frames per second – ilość klatek na sekundę).

To ilość nieruchomych obrazków (klatek, ramek), z których składa się każda sekunda twojego materiału wideo.

Najczęściej spotykane wartości to 25, 30, 50 i 60 fps.

Dlaczego to także istotny parametr? Zależy od niego jakość i płynność odtwarzanego obrazu oraz to, co później, na etapie obróbki możesz zrobić ze swoim materiałem. Z drugiej strony – im wyższy klatkaż, tym wideo zajmuje więcej pamięci, dlatego nie zawsze wybór najwyższych wartości jest dobrym pomysłem.

Co więc wybrać?

Do zastosowań internetowych wystarczy 25 lub 30 fps. Ale jeśli planujesz np. zwalniać nagrane ujęcia – wtedy powinny być nagrane w wyższym klatkażu. Dlaczego? Bo zwalnianie ujęć to tak naprawdę wydłużanie istniejących klatek – czyli nieruchomych obrazów. Jeśli zwolnisz o 50% jedną sekundę materiału nagranego w 25fps (czyli 25 nieruchomych obrazów, z których każdy trwa 0,04 sekundy), to otrzymasz dwie sekundy materiału składającego się wciąż z 25 nieruchomych obrazów, ale każdy z nich będzie trwał 0,08 sekundy – a to oznacza, że obraz nie będzie płynny, tylko będzie “skakał”.

 

Podsumowując:

– jeśli nagrywasz wideo do internetu – wystarczy rozdzielczość HD (720) lub FHD (1080) i klatkaż 25 fps lub 30 fps,

– jeśli chcesz planujesz bardziej zaawansowaną obróbkę – wybierz wyższą rozdzielczość i/lub klatkaż,

– jeśli Twoje wideo ma mieć docelowo niestandardowy rozmiar (Instagram, cover video na Facebook) wybierz program, który umożliwi ustawienie takiego podczas obróbki i późniejszego eksportu materiału (z darmowych to np. Hit Film Express).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o