Światło a nagrywanie wideo

światło a nagrywanie wideo

Światło a nagrywanie wideo

światło a nagrywanie wideo

 

Światło jest bardzo istotną kwestią podczas nagrywania wideo – może znacząco poprawić lub pogorszyć jakość filmu i to, jak na nim będziesz wyglądała (jeśli nagrywasz siebie lub robisz live’a).

 

Wnętrze czy plener?

 

Najlepszym rozwiązaniem jest nagrywanie wideo w miejscu dobrze doświetlonym światłem dziennym – to może być wnętrze lub plener. Nagrywana osoba lub obiekt powinny być zawsze zwrócone w stronę światła – choć niekoniecznie znajdować się idealnie na wprost.

Teoretycznie najłatwiej znaleźć takie warunki w plenerze. Dlaczego teoretycznie? Bo w przypadku silnego słońca światło może się okazać zbyt mocne – i wtedy może być konieczność użycia np. blendy, która je odbije i pomoże równomiernie oświetlić filmowaną osobę lub obiekt. Plener ma też inne wady – kaprysy pogody, brak dostępu do internetu czy prądu, mniejszy wpływ na jakość ścieżki dźwiękowej.

A wnętrze? Idealnie, jeśli pomieszczenie jest bardzo dobrze oświetlone (np. ma duże okna). W każdej innej sytuacji prawdopodobnie będziesz musiała doświetlić swój plan zdjęciowy światłem sztucznym – czyli lampami światła ciągłego. Jakie powinny być?

 

Barwa światła

 

Na początek trochę teorii 🙂

Światło może mieć różną jakość – może być ciepłe, neutralne lub zimne, w zależności od temperatury barwowej.

światło a nagrywanie wideo
grafika: Hołek – //commons.wikimedia.org/wiki/File:Color_temperature.svg – licencja CC-by-sa 2.5

 

Kolor żółty, ciepły – to około 3200 stopni Kelvina (zwykle takiego światła używamy w domu), mniej ma np. światło świeczki, trochę więcej – białe ledy.

Światło neutralne, najbardziej zbliżone do dziennego – to ok. 5500K.

Zimne, niebieskawe to mniej więcej 6500K (większe wartości to np. światło bezchmurnego nieba).

 

Lampy światła ciągłego

 

Prawdopodobnie przede wszystkim będziesz potrzebowała lamp światła dziennego – czyli wspomniane ok. 5500K. Możesz potraktować lampy jako uzupełnienie światła naturalnego lub oświetlać swój plan tylko nimi.

Na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju lamp. Powinnaś dopasować do swoich potrzeb nie tylko temperaturę barwową, ale również:

  • moc – możliwe, że będziesz potrzebowała rozpraszaczy lub czegoś, co odbije światło, to mogą być parasolki fotograficzne, blendy, ale też np. duży arkusz bibuły lub papieru śniadaniowego,
  • sposób mocowania – lampy mogą być na statywach, bezpośrednio mocowane na aparacie czy kamerze itd.).

Możesz kupić np.:
prosty zestaw z parasolkami i statywami,
zestaw softboxów
lampy ledowe pojedyncze,
lampy z regulacją temperatury barwowej.

Lamp lub ich zestawów szukaj w sklepach z wyposażeniem dla fotografów i filmowców lub na Allegro (podane linki służą jedynie zilustrowaniu tematu, nie są poleceniem konkretnych produktów, sklepów czy sprzedawców).

 

Ustawienie oświetlenia

 

Teraz trochę o tym, jak prawidłowo ustawić i wykorzystać światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne podczas nagrywania wideo.

Planując jego rozmieszczenie pamiętaj o tym, że najmocniejsze, główne źródło (1) powinnaś mieć z przodu, nie na wprost, ale lekko z boku.

Słabsze (2) z drugiej strony, będzie delikatnie rozświetlało cienie wywołane światłem głównym.

Często przydaje się też doświetlenie tła (3) oraz tzw. kontra (4) – nie zawsze jest konieczna, ale pamiętaj, żeby na testowych filmikach przyjrzeć się, jak wygląda tło i kontur postaci.

światło a nagrywanie wideo

 

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

 

Na początku unikaj mieszania kolorów światła – czyli nie korzystaj jednocześnie ze światła ciepłego, żółtego i ze światła dziennego.

Dlaczego?

Aparat czy kamera dostosowuje balans bieli do temperatury barwowej. Jeśli je wymieszasz – będzie to widać, bo część oświetlona inaczej będzie np. bardziej żółta lub niebieska:

 

światło a nagrywanie wideo

 

Oczywiście mieszanie kolorów światła może dać świetny efekt, ale zwykle wymaga dużego doświadczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o