Programy do obróbki wideo

programy do obróbki wideo

Programy do obróbki wideo

programy do obróbki wideo

Zwykle wideo potrzebuje obróbki – przycięcia początku i/lub końca, wycięcia jakiegoś fragmentu czy dołożenia dodatkowych elementów – muzyki, logo, napisów czy grafiki.

 

W zależności od tego, co chcesz zrobić, będziesz potrzebować programu lub aplikacji do montażu.

Te najprostsze pozwalają zwykle na cięcia i zmianę kolejności ujęć, dodanie napisów i ścieżki dźwiękowej. Bardziej zaawansowane – i do zaprzyjaźnienia się z takimi gorąco cię namawiam – mają znacznie więcej możliwości. Nie tylko poprzycinasz, ale i poprawisz jakość dźwięku, zrobisz prostą animację (z grafiki lub napisów), nałożysz przejścia i efekty, poprawisz obraz (wykadrujesz/rozjaśnisz/ściemnisz, zmienisz klimat kolorystyczny itd.).

Czy obróbka wideo jest trudna?

Nie 😀 choć opanowanie podstaw, dzięki którym można odkrywać kolejne funkcje danego programu, wymaga trochę czasu. Jednak w zamian za to otrzymujesz mnóstwo możliwości robienia naprawdę fajnego wideo 🙂

Programów do montażu jest całkiem sporo – są płatne i bezpłatne, proste, oparte w dużym stopniu na gotowych szablonach, i te bardziej zaawansowane. Są świetne programy, które niestety sprawiają mnóstwo problemów w czasie instalacji, i takie, które pracują w trybie online.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz – czy tylko bardzo prostej obróbki np. nagranego live’a, czy czegoś bardziej skomplikowanego? Czy możesz zainwestować (zanim to zrobisz zawsze najpierw sprawdź wersję testową programu), czy wolisz bezpłatne rozwiązania? Czy chcesz montować dużo i często, czy tylko od czasu do czasu?

Poniżej wymieniam i krótko opisuję programy, które polecam – mam nadzieję, że to pomoże ci w wyborze:

 

Adobe Premiere Pro

Jeden z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie dość łatwy w instalacji i obsłudze, z dużym wsparciem (mnóstwo tutoriali w internecie, także po polsku).

W tym programie zmontujesz już właściwie wszystko, a jeśli myślisz o bardziej zaawansowanej animacji, czy wykorzystywaniu w swoim wideo zdjęć – program współpracuje z After Effects i Photoshopem.
Wada, w zasadzie jedyna – jest płatny w formie comiesięcznego abonamentu, możesz go wykupić w różnych wersjach (najtańsza to ta dla sektora edukacji).

 

Hit Film Express

Zalety – przede wszystkim jest darmowy. Poza tym dość prosty w instalacji i obsłudze, a jednocześnie ma mnóstwo możliwości.

To jeden z najbardziej profesjonalnych programów wśród tych bezpłatnych – na nim uczę montażu w moim kursie.

 

Wevideo

Działa online i offline, bardzo prosty w obsłudze, idealny do montażu prostego wideo.

W wersji darmowej ma trochę ograniczeń (blokada niektórych funkcji, znak wodny, ograniczenie), ale wersja płatna jest dość tania – 5$ – 15$ miesięcznie.

 

Filmora

Bardzo przyjazny program, łatwy w instalacji i obsłudze. Płatny (od 40$ rocznie). Świetny do szybkiej i niezbyt zaawansowanej edycji.

 

Camtasia

Przyjazny i łatwy, porównywalny pod wieloma względami z Filmorą. Sporą zaletą może być opcja nagrywania programu i natychmiastowej obróbki. Płatny – 199$.

 

Avid

Wersja darmowa świetnego programu dla profesjonalistów. Ma jednak trochę ograniczeń (np. tylko do 5 ścieżek video) i wymaga dużo cierpliwości przy instalacji 😉

 

YouTube

Warto tez wspomnieć o możliwościach, jakie daje YouTube. Nie ma już co prawda edytora online, ale wciąż podstawowe rzeczy (obrót wideo, przycięcie, przyspieszenie itd.) możesz zrobić w zakładce “ulepszenia”. Jeśli planujesz publikację na YT i zależy Ci tylko na absolutnie podstawowej obróbce – sprawdź także tę opcję.

 

Inne programy, które możesz sprawdzić (bezpłatne, różny stopień zaawansowania, sama z nich nie korzystam, bo wymienione wyżej uważam za znacznie lepsze/przyjaźniejsze 😉 ):

  • Davinci Resolve
  • Lightworks
  • Shotcut
  • Avidemux

 

Jeśli interesują Cię aplikacje mobilne do szybkiej obróbki wideo na telefonie lub tablecie – tutaj możesz przeczytać o tych, które polecam: Aplikacje do obróbki wideo.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o