Jak zrobić dobre wideo do kursu online?

wideo do kursu online

Jak zrobić dobre wideo do kursu online?

wideo do kursu online

 

Kursy online są coraz bardziej popularne – powstaje ich mnóstwo i coraz więcej osób przekonuje się do takiej formy nauki. Są kursy polegające na wysyłce maili z PDF, ale kursy z lekcjami wideo są zwykle bardziej skuteczne i angażujące.

 

Wideo do kursu online możesz zrobić bardzo łatwo. Po prostu bierzesz telefon, nagrywasz to, co masz do przekazania, wrzucasz nagranie na YouTube i wysyłasz link kursantom. To najprostszy sposób, jednak, jeśli myślisz o swojej działalności edukacyjnej długofalowo, nie polecam takiego sposobu działania.

Dobre wideo kursowe powinno być dobrze przygotowane – ale nie bój się, to wcale nie oznacza dużych inwestycji i miesięcy pracy.

Poniżej przestawiam poszczególne etapy działania, nie musisz uwzględniać ich wszystkich, ale warto się przynajmniej nad nimi zastanowić 🙂

 

Krok 1: Plan

 

Jeśli przygotowujesz swój kurs online, to pewnie już masz opracowany zarys treści z podziałem na moduły, lekcje itd.

Spójrz teraz na niego pod kątem wideo:

 • czy wszystkie lekcje chcesz nagrywać?
 • czy będą to prezentacje, Ty na ekranie czy połączenie obu tych form?
 • będziesz czytała gotowy tekst, czy mówiła “z głowy”?

Rozpisz wstępnie poszczególne moduły i lekcje z uwzględnieniem swoich pomysłów dotyczących wideo.

 

Krok 2: Zasoby i możliwości

 

Zastanów się, jakie masz możliwości i w zależności od nich zdecyduj ostatecznie, jak Twoje lekcje wideo będą wyglądały.

Dźwięk

Najważniejszą kwestią w wideo kursowym (poza oczywiście zawartością merytoryczną!) jest jakość dźwięku.

Sprawdź, jak Twój głos nagrywa mikrofon wbudowany w Twój komputer, czy laptop – niestety zwykle nie jest to jakość wystarczająca.

Owszem, szum częściowo możesz usunąć w odpowiednim programie (np. darmowy Audacity), ale efekt rzadko bywa zadowalający.

Dlatego prawdopodobnie będziesz musiała pomyśleć o kupnie mikrofonu. Wiele osób poleca mikrofony krawatowe (bardzo uniwersalne, przydają się także do tworzenia innych form wideo). Możesz też zainwestować w mikrofon podcastowy – poniżej przykłady, starałam się wymienić te, które są najczęściej polecane i mają w miarę przystępne ceny:

Audio Technica ATR 3350 (krawatowy)

Boya By-M1 (krawatowy)

Rode SmartLav+ (krawatowy)

Blue Snowball

Blue Yeti

Obraz

Jeśli w wideo kursowym chcesz pokazywać siebie – sprawdź, czym możesz się nagrać.

To może być kamera internetowa, zwykła kamera, aparat z funkcją wideo czy telefon. Sprawdź na nagraniach testowych jakość nagrania, zerknij też, czy nie ma ograniczeń jego długości (tak jest w niektórych aparatach i telefonach).

Jeśli żadne z dostępnych urządzeń nie nadaje się do wykorzystania – możesz zainwestować w kamerę internetową, np. często polecaną Logitech Webcam C930.

Pamiętaj, że sprzęt nagrywający musi być ustabilizowany – możesz kupić statyw, ale sprawdzają się (wiem to z własnego doświadczenia i moich kursantek 🙂 ) domowe sposoby: smartfon w opakowaniu po jajkach, na “statywie” z karty kredytowej, przeciętej butelki plastikowej, przypięty gumkami do stelaża lampy stołowej. Z cięższym i większym sprzętem też możesz kombinować, choć w przypadku droższego doradzam jednak kupienie statywu.

Oświetlenie

Na jakość nagrywanego obrazu duży wpływ ma światło. Możesz nagrywać w miejscu dobrze doświetlonym światłem dziennym, ale zwróć uwagę na to, czy jest to oświetlenie równomierne (a nie np. tylko jednej strony twarzy). Najlepiej jednak zainwestować w proste lampy światła dziennego – dzięki temu będziesz miała dużą dowolność w wyborze miejsca nagrania i kadru i nie będziesz miała problemu z nagrywaniem np. w zimowe wieczory. Najprostsze zestawy lamp kosztują ok. 200zł, szukaj w sklepach dla fotografów i filmowców lub na Allegro lamp światła ciągłego dziennego (5500K).

Nagrywanie ekranu

Twoje wideo kursowe może mieć też formę nagranego ekranu, na którym pokazujesz prezentację lub np. obsługę programu.

Będziesz potrzebowała rozwiązań, które Ci to umożliwią. Możesz skorzystać na przykład z:

https://obsproject.com/ – darmowy (także do live’ów)
https://screencast-o-matic.com/ – wersja darmowa i płatna, bardzo prosty i intuicyjny,
Camtasia – płatna, jednocześnie jest programem montażowym.

 

Krok 3: Oprawa graficzna i dźwiękowa

 

Swoje wideo kursowe możesz uatrakcyjnić dodatkowymi elementami, np.:

 • plansze początkowe i końcowe (intro i outro),
 • plansze i/lub jingle (krótkie dźwięki) pomiędzy kolejnymi zagadnieniami danego odcinka,
 • podkład muzyczny.
 • napisy podbijające przekaz.

O dodatkowych elementach powinnaś pomyśleć przed nagraniem – jeśli np. planujesz nagrać siebie i chcesz, żeby obok Twojej sylwetki pojawiały się napisy czy grafiki, musisz to uwzględnić planując odpowiedni kadr.

Pamiętaj też, żeby oprawa była spójna z identyfikacją wizualną Twojej firmy lub kursu (kolory, fonty, ikony itd.).

 

Krok 4: Nagranie

 

Zastanów się, czy łatwiej i wygodniej nagrywać Ci odcinki osobno, czy po kilka w czasie jednej “sesji”. Jeśli Twoja praca wymaga przygotowania konkretnego kadru, rozstawienia oświetlenia itd. – lepiej zaplanuj kilka (ale nie kilkanaście 😉 ) odcinków nagrywanych jeden po drugim.

Dobrze wybierz miejsce, w którym nagrywasz i zaplanuj przyjemny dla oka kadr – czyli przede wszystkim uporządkuj to, co w nim się znajduje.

Jeśli to niemożliwe – możesz wykorzystać tanie tło fotograficzne, duży obraz (ale najlepiej Twojego autorstwa 😉 ), duży kawałek tkaniny. Możesz też pomyśleć o nagrywaniu na greenboxie (zielone tło, które podczas obróbki materiału można usunąć i podłożyć inne) – w warunkach domowych wymaga to jednak na początku sporo pracy przy doborze rodzaju zielonego tła, oświetlenia i potem trochę bardziej zaawansowanej obróbki.

Pomysłów na kadr, tło i całą oprawę jest mnóstwo, zerknij jak to robią inni:

 

 

 

 

 

Krok 5: Obróbka wideo

 

W zależności od tego, co zaplanowałaś, Twoje wideo może wymagać:

   • prostego montażu (np. tylko przycięcia początku i końca)
   • bardziej zaawansowanych działań (np. dodanie muzyki, grafiki, napisów, plansz, połączenia ścieżek audio i video – jeśli dźwięk nagrywałaś osobno).

Proste rzeczy zrobisz nawet w aplikacjach mobilnych, bardziej zaawansowane w programach komputerowych.

Jeśli chcesz mieć dużo możliwości polecam przede wszystkim dwa programy:

Tutaj znajdziesz informacje o moim kursie montażu w bezpłatnym programie HitFilm Express.

 

Krok 6: Udostępnienie lekcji wideo

 

W zależności od Twoich możliwości (głównie finansowych), masz do wyboru kilka opcji:

   • umieszczenie wideo na wirtualnym dysku (np. Google lub Dropbox) i rozsyłanie kursantom mailem linków lub umieszczenie ich na stronie kursu – rozwiązanie darmowe przy niewielkiej ilości filmów,
   • umieszczenie wideo na YouTube (w opcji niepublicznej) i osadzanie ich za pomocą kodów na stronie lub platformie kursowej – rozwiązanie darmowe, jednak czasem ryzykowne (ze względu na opcje dostępu i teoretyczną możliwość usunięcia filmu przez YT),
   • umieszczenie wideo na Vimeo i osadzanie za pomocą kodów na stronie kursu – póki co to rozwiązanie najbardziej polecam, jest to opcja płatna (pakiet Vimeo Pro konieczny dla rozwiązań komercyjnych), ale ma sporo możliwości ograniczenia dostępu do Twoich nagrań i dopasowania wyglądu wyświetlanego wideo,
   • umieszczenie wideo na platformie dedykowanej kursom online
     

     

     

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o