Hosting wideo

hosting wideo

Hosting wideo

hosting wideo

Przygotowując własne wideo prędzej czy później będziesz musisz zadać sobie pytanie, gdzie przechowywać gotowe filmy.

 

W zależności od tego, gdzie i jak chcesz je publikować, masz do wyboru kilka opcji hostingu wideo.

 

Bezpośrednio na stronie

 

Jeśli chcesz publikować wideo na własnej stronie internetowej, to możesz umieścić je tam bezpośrednio (czyli na serwerze, z którego korzystasz). To rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę – nie ponosisz dodatkowych kosztów. No i masz swoje wideo “u siebie”.

Ma jednak znacznie więcej wad – tak osadzone wideo obciąża serwer i może znacznie spowolnić ładowanie się strony, co wpłynie na komfort oglądania i pogorszy skuteczność pozycjonowania. Poza tym czasem regulaminy firm hostingowych zabraniają przechowywania i udostępniania większej liczby plików wideo na serwerach współdzielonych (a na takich najczęściej mamy swoje strony).

 

Zewnętrzne serwisy

 

Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie plików w serwisach dedykowanych wideo. Najbardziej popularne to YouTube, Vimeo i Wistia.

YouTube – przede wszystkim jest bezpłatny i to ogromna zaleta. Poza tym możesz równocześnie rozwijać swój kanał i w ten sposób budować większe zaangażowanie.

Osadzenie filmu poprzez YT na własnej stronie jest bardzo proste – wgrywasz wideo na YT, a potem kopiujesz specjalny kod i embedujesz (osadzasz) je u siebie. Odbiorca może oglądać wideo bezpośrednio na Twojej stronie, ale może też przełączyć się na YT.

Vimeo to kolejna możliwość. Podobnie jak na YT – umieszczasz film na swoim koncie, a następnie osadzasz na stronie specjalny kod.

Serwis Vimeo w porównaniu z YT jest mniej awaryjny (nie zdarzyły mi się jeszcze np. błędy podczas przesyłania filmu), a pliki ładują się znacznie szybciej. Są jednak dwa minusy – to gorsze rozwiązanie, jeśli chcesz budować społeczność wokół tego, co tworzysz (wyjątkiem są osoby zajmujące się przede wszystkim filmem). No i Vimeo jest płatne – wersja darmowa ma bardzo dużo ograniczeń i nie można z niej korzystać w celach komercyjnych.

Wistia to niezłe rozwiązanie, jeśli planujesz tylko hostować pliki i osadzać je na stronie. W wersji bezpłatnej możesz jednak mieć ich tylko 3, a płatne plany są drogie.

Muszę też wspomnieć o Facebooku. Nie jest to oczywiście narzędzie do klasycznego przechowywania plików, ale również daje możliwość osadzania filmów na własnej stronie, więc w zależności od tego, co publikujesz, możesz rozważyć także tę opcję.

 

Ochrona plików

 

Możesz mieć potrzebę ograniczenia np. widoczności plików, embedowania czy ściągania na dysk.

Pod tym względem najlepszym rozwiązaniem jest Vimeo. Ma dużo opcji w ustawieniach dostępności plików, jak i embedowania – możesz np. określić, na jakich konkretnych stronach Twoje wideo może być osadzane, jest też opcja blokady ściągania filmu na dysk.

Na YT i Facebooku możesz jedynie po prostu zabronić osadzania na stronach internetowych – ale wtedy nie umieścisz też filmu u siebie.

 

Przesyłanie linków

 

Kiedy chcesz tylko wysyłać odbiorcom linki do Twojego wideo (np. w newsletterze lub kursie) to rozważ umieszczenie plików na wirtualnym dysku – sprawdź np. możliwości Dropbox-u czy dysku Googla. Wtedy po prostu ładujesz tam plik i rozsyłasz link do niego wybranym osobom. Obie opcje mają wersje darmowe, a korzystanie z nich jest bardzo proste.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o