10 darmowych programów i aplikacji do montażu video

10 darmowych programów do montażu wideo

10 darmowych programów i aplikacji do montażu video

Jeśli przygotowujesz własne wideo albo chcesz zacząć to robić, prędzej czy później będziesz potrzebować programu do obróbki wideo. Na początku warto zacząć od rozwiązań bezpłatnych – oswoisz się z tematem, zorientujesz się, czego potrzebujesz, a kiedy postanowisz zainwestować – będziesz już wiedzieć za co warto zapłacić, a czego zupełnie nie potrzebujesz.

 

Praktycznie każdy program bezpłatny ma swoją płatną wersję (bardziej zaawansowaną) albo możliwość dokupienia różnych dodatków.

Dlatego na mojej liście są dwie kategorie – takich programów i aplikacji, których darmowe wersje są świetne (bez np. logo producenta na materiale i bez ograniczeń dotyczących długości czy ilości materiałów) oraz tych, w których bezpłatne wersje mają bardzo dużo ograniczeń.

Zacznę od tych pierwszych.

 

Programy i aplikacje bezpłatne:

 

Hit Film Express

 

darmowe programy do montażu wideo

 

To rewelacyjny program do montażu wideo – ma mnóstwo możliwości i nawet dla zaawansowanych twórców wideo może być w zupełności wystarczający.
Jest łatwy w instalacji i obsłudze, choć na początku trzeba poświęcić trochę czasu, żeby się z nim oswoić. Ale w zamian za to da ci prawdziwą wolność twórczą – zrobisz w nim praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy.
Jeśli chcesz poznać ten program i nauczyć się montażu – tutaj znajdziesz mój kurs, który przeprowadzi cię krok po kroku przez ten proces: kurs montażu wideo

Czy Hit Film Express ma jakieś wady? Zawsze coś się znajdzie, co nie zmienia tego, że jest to mój absolutny faworyt wśród bezpłatnych programów :-):

  • skromne możliwości jeśli chodzi o obróbkę dźwięku (ale możesz się w tym zakresie wspomóc darmowym programem Audacity),
  • nie zainstalujesz go na starszym/bardzo słabym komputerze (na stronie producenta możesz sprawdzić wymagania sprzętowe).

 

YouTube

 

bezpłatny program do obróbki video

 

Jeśli potrzebujesz bardzo prostej obróbki – być może wystarczą ci opcje dostępne na YT. Od jakiegoś czasu nie ma tu już co prawda edytora, ale w zakładce ULEPSZENIA możesz zrobić podstawowe rzeczy (przycięcie, przyspieszenie, prosta korekta, filtry itd.).

 

Adobe Premiere Clip

 

darmowy program do obróbki wideoAplikacja mobilna na telefon / tablet – ma niezbyt dużo funkcji, ale do prostszych filmów w zupełności wystarczy.
Możesz dodać klipy i zdjęcia z urządzenia, albo z dysku (np. Googla czy Dropboxa).
Same klipy możesz przycinać, poprawić kilka parametrów (np. ekspozycja), regulować głośność i nakładać przeniki na początku i końcu, możesz też zwolnić klip.
Jest trochę filtrów, możliwość dodania muzyki, znaku wodnego, czy prostych przeników między klipami.
Wady – brak możliwości dodania napisów, nie ma wyboru przejść, jest też mniej opcji bezpośredniego udostępniania, no i aplikacja jest chyba mniej intuicyjna od Filmory.

 

 

 

Quik

 

aplikacje do obróbki wideoKolejna aplikacja mobilna – przez wielu polecana, dla mnie jednak jest mało intuicyjna (ale to może kwestia przyzwyczajeń i nawyków).

Możesz skorzystać z gotowych szablonów (także z muzyką), dodać tekst (ale nie masz możliwości zmiany jego pozycji), regulować parametry obrazu czy format (także 1×1).

 

 

 

 

 

 

 

Avid Media Composer First

 

darmowe programy do montażu wideo

 

Wersja darmowa świetnego programu dla profesjonalistów. Ma jednak trochę ograniczeń (np. tylko do 5 ścieżek video) i wymaga dużo cierpliwości przy instalacji 😉

 

DaVinci Resolve

 

darmowy program do montażu video

 

Zaawansowany program do obróbki wideo – przede wszystkim do korekcji kolorystycznej, ale możliwości edycyjne na pewno cię nie zawiodą. Niestety jest niebyt intuicyjny i może, szczególnie na początku, wydawać się trudny w obsłudze, ale jeśli chcesz zająć się obróbka filmów na poważnie – na pewno warto go sprawdzić.

 

iMovie

 

darmowe programy do montażu wideo

 

Darmowy program, prosty w obsłudze i intuicyjny, daje sporo możliwości, ale tylko dla użytkowników iOS i macOS (bez wersji dla systemu Windows).

 

Programy i aplikacje z istotnymi ograniczeniami w darmowych wersjach:

 

FilmoraGo

 

aplikacje do obróbki wideo

To prosta a zarazem dająca wiele możliwości aplikacja mobilna do obróbki wideo.
Możesz tworzyć filmy ze zdjęć i klipów zarówno z pamięci telefonu, jak i z internetu.
Jest tu naprawdę sporo opcji:

  • łączenie klipów/zdjęć, zmienianie ich kolejności
  • przycinanie ich,
  • skalowanie / kadrowanie, dopasowanie formatu (np. 1:1)
  • dodawanie napisów,
  • dodawanie dźwięku / muzyki i regulacja głośności,
  • filtry, korekty koloru,
  • przyspieszanie i zwalnianie,
  • dodawanie dodatkowych elementów – np. logo itd.

Są też gotowe szablony i wgrane motywy muzyczne.
Po zapisaniu gotowego wideo możesz je przesłać z telefony prosto na np. Facebooka czy YouTube albo zapisać na wirtualnym dysku.
Co ważne – aplikacja jest bezpłatna, w tej wersji na końcu twojego wideo będzie logo FilmoraGo. Ale jego usunięcie kosztuje tylko 9,90zł.

 

Adobe Spark

 

darmowy program do obróbki wideo

 

Bardzo prosta aplikacja online. Przytniesz i połączysz klipy, dodasz tytuł i napisy oraz muzykę. Są też gotowe szablony. Wymaga założenia konta i w wersji bezpłatnej ma sporo ograniczeń (np. logo programu na końcu).

 

WeVideo

 

darmowy program do montażu video

Również prosta aplikacja online, ale ma więcej możliwości od Adobe Spark.
Dużo ograniczeń w wersji bezpłatnej (m.in. niestety duże logo), ale na pewno warto potestować.
Ma możliwość pracy na kilku ścieżkach, sporo gotowych szablonów, przejść itd.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o